Anglų kalbos studijos mokytoja Milda atsako į dažnai greitais rezultatais besižavinčių mokinių užduodamą klausimą:
Ar įmanoma išmokti kalbos per 20 dienų?
Trumpas atsakymas: TAIP, įmanoma, o ilgas atsakymas bus šitas straipsnis.
Pradėkime nuo to, kodėl ir su kokia motyvacija einate intensyviai mokytis naujos kalbos. Jei einate su „ai, čia darbe liepė, nes sako, kad trūksta man to lygio, šiaip tai man visai nereikia tos kalbos, užtenka kiek moku, bet reikia“, turiu nuvilti, kad jau dabar iššvaistėte tas 20 dienų. Taip pat išvaistysite bet kokius kursus, intensyvius ar ne, grupinius ar individualius, jei į klasę įžengsite (arba prie online pamokos prisijungsite) su tokiu požiūriu. Šiuo atveju, kaip sakoma, eikite į požiūrio parduotuvę ir nusipirkite naują požiūrį. O jei nuoširdžiai norite per tokį laiko tarpą išmokti tiek, kad jums padėtų, sakykime, susigaudyti visiškai naujoje aplinkoje, tiek gyvenamojoje, tiek darbinėje, tai jau turime nuo kur atsispirti.
Dabar dar sutarkime, kas šiuo atveju yra 'diena'.
Sakykime, turite 20 dienų ir daugiausiai 3 valandas per dieną (mokymuisi su mokytoju ir/ar savarankiškai) naujai kalbai išmokti. Deja, vėl turiu nuvilti, kad tai yra beprotiškai mažai. Norint per 20 dienų IŠMOKTI kalbą, teks paskirti visą dieną, bet bijau, kad net ir pilna darbo diena, 8 valandos, bus per mažai. Gal 12 valandų? Dar lieka laiko ir pavalgyti, ir tualeto pertaukėlėms, ir pamiegoti (galite pabandyti po pagalve susidėti vadovėlį, žodyno korteles ir namų darbus, tuomet gal net ir tas miego valandas galėsime priskaičiuoti kaip papildomas prie jau minėtų dvylikos). Jei esate tvirtai pasiryžę, protingiausia bus imti atostogas nuo bet kokios veiklos ir perspėti šeimą, kad gyvensite kitu ritmu, nes mes turime TIK 20 dienų. Jums pasisekė, jei naujų kalbų mokymasis intensyviai yra jūsų pagrindinė veikla ir galite paskirti tam visą savo laiką - jums bent nereikės nerimauti dėl apleistų darbų ar socialinių ryšių.
Žinoma, galime numoti į šitą preliminarų, bet gan griežtą planą ir įvesti į „Google“ „išmok kalbą greitai“. Ir, žinoma, rasime kuo įvairiausių rezultatų.
Vieni iš jų mums siūlo stebuklingus šveicariškus metodus (tinklalapis reklamuotas Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Kroatijos naujienų portaluose, visada su tais pačiais žmonėmis: Irena, Ināra, Irene, Ivona; arba taksistas Artūras, taksometra vadītājs Aigars, taksojuht Artur; tiesa, kroatai neturėjo savo taksisto, o lietuviškas puslapis atrodo verstas su „Google Translate“). Pasigilinus daugiau, sužinai, kad jie siūlo potencialiems klientams pigiai ir per kelias dienas įvaldyti užsienio kalbą iki pakankamo lygio, kad šie galėtų bendrauti kelionėje ir nustebintų savo draugus paprasta, bet sklandžia anglų kalba. Kurso trukmė 17 dienų, kaina taip pat labai patraukli, iki 10 eurų. Koks kurso turinys, nepasakysiu, nes net savo reklaminiuose straipsniuose pardavėjai išlieka labai paslaptingi, vienintelė žinutė, kad „Irena“ vis kartodavo medžiagą, kol visiškai ją įsiminė. Krenta į akis, kad po savo logotipu pardavėjai bando pasakyti, kad jie niekaip nėra susiję su „Facebook“ ir nėra jų produktas... Keista.
Kitame tinklapyje man pasirodė labai įdomi greitą išmokimą siūlančiųjų matematika. Jie siūlo į dieną skirti tik 17 minučių. Smagu, kad nebando nieko paslėpti, patys sako, kad pirmąjį pokalbį galėsite palaikyti po 4 valandų (≈14 dienų, jei skiriate 17 min./d.), o sklandžiai kalbėsite jau po 50 valandų (≈6 mėn.). Reziumė - išmoksite ne taip jau ir greitai; kiek tai kainuos, sunku pasakyti, nes kaina buvo paslėpta po 9 užraktais.
Galima rasti ir daugiau tinklalapių su greito išmokimo planais, bet panašu, kad dauguma a) siūlys stebuklingus, galimai net magiškus neegzistuojančius metodus arba b) kvies skirti į dieną nedaug laiko ir paliks patiems pasidaryti matematiką, arba apskritai apie realią kurso trukmę nieko nesakys.
Bet grįžkime prie mūsų hipotetinės situacijos. Ką iš tiesų galima išmokti per 20 dienų? Jei esate visiškai šviežias kalboje arba jau esate „Lūžio“ zonoje (A1), bus puiki proga greitai susidėti kalbos pamatus, tokius kaip asmenavimas, sakinio struktūra, kalbos dalys ir laikai. Dar frazės, kurios padėtų išsisukti, jei atsiduriate aplinkoje, kurioje niekas nekalba jūsų kalba, gal dar koks darbinis žargonas ir kelios „small talk“ frazės. Greičiausiai vis tiek pritrūks laiko iki „Pusiaukelės“ (A2), kur jau galėtumėte laisviau kalbėti apie pažįstamus dalykus, teirautis informacijos ir ją nesunkiai suprasti ar ir pats pateikti. Gramatiką išmokti lengva, bet žodžiai ir jų tarimas - atskira tema.
Sakykime, jūs esate - kaip aš ir daugybė kitų žmonių - lengviau įsimenantis naujus žodžius ir koncepcijas jas nuolatos kartodami. 20 dienų bus gerokai (su ilga, ištesta „o“) per mažai. Aš pati mokiausi naujos kalbos nuo visiško nulio kurse, kuris truko apie 5 mėnesius, o jo gale turėjau tapti (ir tapau!) „Savarankiška vartotoja“ (B1-B2), kitaip dar „Slenkstine“ (B1). Turėjau grupiokų, kurie pasiekė ir „Aukštumą“ (B2) ir aš dėl jų tikrai džiaugiuosi, bet jie visus 5 mėnesius skyrė daugiau nei 8 valandas per dieną, KASDIEN. Palyginimui, Lietuvoje mokiniai, pabaigę 12 klasę, turėtų būti „Savarankiški vartotojai“, kurie būtų „Aukštumoje“ (mažų mažiausiai - „Slenkstiniai“), vadinasi, per 5 mėnesius savo kursuose pasiekėme tai, ką Lietuvos mokiniai pasiekia per 10 metų. Tiesa, tikiu, kad man gyvenimą kursų metu būtų palengvinę tai, ką turi mano brolis - fotografinė atmintis. Kai per dieną turi įsiminti 60-120 naujų žodžių, nelabai užtenka laiko mechaniniam, kartojimų grįstam įsiminimui. Jei kalbame apie tarimą, jo greičiau išmokti padeda, jei ir turite neprastą klausą ir šiaip esate dainingas. Priešingu atveju per 20 dienų tiesiog išmoksite nemažai naujų žodžių ir gramatikos taisyklių, bet atvėrus burną byrės garsų mišinys, kurio net jūsų mokytojas (o kalbų mokytojai įgudę suprasti visokiausius tarimus) greičiausiai nesupras. Tad, jei jūs mokotės konkrečiam reikalui, tų 20 dienų pakaks išmokti esmines frazes kaip poterius, o jų tarimą nušlifuoti teks vėliau.
Taigi, sakykime, jums pasisekė pabaigti intensyvų kursą per 20 dienų; kas toliau? Jei jūs ką tik pabaigėte kursą ir nepradedate IŠKART vartoti naujai išmoktos kalbos praktiškai arba IŠKART netęsiate mokslų jau lėtesniu tempu, viskas buvo veltui. Tas pats yra su mokiniais, kurie lanko kursus įprastu tempu, tada padaro 3 metų pertrauką, su kalba turėdami minimalų kontaktą, ir grįžta ten pat, nuo kur pradėjo. Taip kalbų mokyklose atsiranda 'amžinieji B1 studentai', tad jei yra galimybė tęsti arba taikyti savo žinias kasdienybėje, privalote tai daryti. Kitu atveju jūsų intensyvūs kursai pasitarnaus tik kaip smagus (?) eksperimentas, kurio rezultatai pradings per kelias savaites.
Aš pati nesu didelė intensyvaus kalbos mokymosi gerbėja. Taip, išties nuostabu labai greitai pamatyti rezultatus, bet taip pat - labai sunku tą intensyvų mokymosi laikotarpį ištverti atiduodant visą save, o netikėta ir nepageidaujama pasekmė gali būti net visiškai dingęs noras ateityje mokytis kažką naujo. Verčiau rekomenduoju rinktis įprastus kursus, kur su mokytoju susitinkate dukart per savaitę, įterpdami pamokas kaip įprastą veiklą į savo tvarkaraštį, stengdamiesi viską atlikti kuo geriau, bet nenukrypdami nuo savo asmeninio ritmo. Jei vis dar tikite, kad tai nėra efektyviausias mokymosi būdas ir verčiau dar pagooglinsite, ieškodami sau tinkamiausio magiško būdo, pasakykite man, kodėl, jei tas magiškas būdas egzistuoja, mes vis dar nesutikome nė vieno žmogaus, kuris tuo magišku būdu išmoko kalbą? Kelis žodžius ar sakinius, pasitelkęs asociacijas - galbūt, bet tikrai ne kalbą. Jei viskas būtų labai paprasta... jūs apie tai sužinotumėte pirmi :)
Daugiau apie mokytoją Mildą galite sužinoti čia: MILDA.